MISTRÁL cestovná kancelária

Go to content

Main menu

Dunajské luhy - Orth a Hainburg 27.3.

Jednodňové výlety


DUNAJSKÉ LUHY
Schloss Orth a Hainburg

nedeľa 27. marca 2011


Národný park Dunajské luhy (Donau Auen)  začína tesne za našimi hranicami s Rakúskom na mieste sútoku Moravy a Dunaja. Tiahne sa k Viedni pozdĺž druhej najväčšej európskej rieky a uchováva jedinečné lužné lesy s ich pestrýcmi formami života. Zaberá približne 60 km dlhý a cca 5 až 8 km široký pás lužných lesov na oboch brehoch rieky. Jeho srdcom je mestečko Orth, presnejšie stredoveký vodný hrad z 15. storočia, kam sa vyberieme.
Prehliadka centra NP je veľmi netradičná v porovnaní s našimi múzeami: k dispozícii sú štyri  miestnosti s interaktívnou prezentáciou Dunaja. Zámocký ostrov ponúka asi 17 atraktivít, možnosť vidieť živých obyvateľov lužných lesov  v prirodzenom prostredí, suchou novou vstúpiť do Podvodného sveta riečnych ramien a pozorovať  dunajské ryby...


Program výletu:
Odchod 8,30 od Istropolisu. Presun autobusom cez Hainburg na Moravské pole. V zámku Schloss Orth sídli správa a edukačné centrum Národného parku Dunajské luhy, ktorý vznikol po dramatických udalostiach počas ktorých sa zastavila výstava vodného diela Hainburg. Národný park chráni cenné lužné spoločenstvá, kde Dunaj tečie (takmer) tak ako pred tisíckami rokov nepreniknuteľnou zelenou džungľou.
Pozrieme si netradičnú interaktívnu expozíciu k prírode lužných lesov na zámku, prejdeme sa zámockým ostrovom, kde žijú niektoré typické druhy fauny lužných lesov a vodného sveta dunajských ramien.
V tomto termíne vás pozývame aj do druhého krídla zámku (najmä tých, čo expozíciu k Dunaju na Schlossorthe už navštívili) - do pozoruhodnej etnograficko-historickej expozície rozprávajúcej o živote ľudí na brehu európskeho veľtoku: o rybároch, roľníkoch, včelároch, poľovníkoch, mlunároch, o lodníkoch a námorníkoch, o turistoch a športovcoch, o kultúre a tradíciách v obciach na územi národného parku...
Cez obed sa presunieme na breh Dunaja, ku kompe a prístavisku, kde sa nachádza aj známa a obľúbená reštaurácia a pri nej veľká lúka na šantenie detí. Odtiaľto sa vyberieme na asi 2 hodinovú pešiu prechádzku cez lužné lesy.
Po návrate sa môžeme zastaviť na odpočinok na lúke pri kompe, na piknik (z prinesených zásob) alebo si posedieť v rybárskej reštaurácii povestnej svojim absolútne bezkostnatym grilovaným dunajským kaprom na srbský spôsob... Keďže reštaurácia Uferhaus je obliehaná najmä v nedeľu návštevníkmi až z Viedne, prosím zakliknite na prihláške, či vám máme urobiť rezerváciu miesta.
Neskôr popoludní sa vyberieme do Hainburgu, ktorým tentoraz neprebehneme cestou za inými cieľmi, ale pokúsime sa spoznať jeho pozoruhodné staré dejiny i pamiatky. Už je otvorená aj expozícia zbraní a mesského opevnenia vo Viedenskej bráne. Koľkí z vás sa už pozreli z nečakaného uhla hainburského hradného kopca na našu Bratislavu? Alebo si dopriali šálku kávy či dobrú zmrzlinu na malebnom námestíčku?


PrihláškaNO-CARD:  kľúčik otvárajúci dokorán dvere do 250 zaujímavých zámkov, kláštorov, prírodných lokalít, múzeí a iných atrakcií v Dolnom Rakúsku.

Číslo zájazdu: 733-03

Cena: 13 €


V cene
* doprava
* sprievodcovské služby

V cene nie je:
* vstupné do múzeí, galérií a pamiatok
* cestovné poistenie


Vstupné:
Schloss Orth
8,90 € dospelí, 4.95 € deti (6-19),
18 € rodina 2+2

6,50 € - skupina

Vstup s NO-Card voľný!
Historicko-etnografická expozícia
to isté

Hainburg - múzeum vo Viedenskej bráne

asi 3 €

Vstup s NO-Card voľný!


NO-Card si môžete zakúpiť aj priamo ráno pri nastupovaní do autobusu - záujem o ňu však oznámte na prihláške, aby sme ich pripravili dostatočný počet.
Bližšie o NO-Card: pozri


 
Back to content | Back to main menu